judge: Armin Hoppe (G)
BLACK MALES
Baby class:
Vp.1 - DAVOS v. d. Wartburgstadt (Chester v.d.Topferstadt - Belinda v.d. Wartburgstadt)
Youth class:
Vg.1, JugendSieger - DOMENICUS v. Markischen Leo (Artur v. Markischen Leo - Fiene Hellfire)
Vg.2 - SCOTTY v. Waldwinkel (Pride of Russia Urano - Olegra v. Waldwinkel)
Vg.3 - MANOLO v. d. Bruggenern (Akandor v. Schloss Tenneberg - Bellone v.d. Bruggenern)
Intermediate class:
Exc.1, CAC, BOB - DARIUS v. Strengbach (Wizard of Oz de Grande Vinko - Warajill v. Strengbach)
Working class:
Exc.1 - AKANDOR v.d. Schloss Tenneberg (Rina v. Residenzschloss - Ramonburg's Chinji)
Vg.2 - BRABUS v. Markischen Leo (Forest Hellfire - Nancy)
BROWN MALES
Puppy class:
Vp.1 - Pride of Russia SILVESTER (Pride of Russia Urano - Pride of Russia Barbarossa)
Youth class:
Vg.1, JugendSieger - ENZO v.d. Schloss Tenneberg (Acondor v. Residenzschloss - Contessa v. Residenzschloss)
Open class:
Exc.1, CAC - PERSEUS v. Castle Vania (Bull di Casa Giardino - Pride of Russia Uriel)
Vg.2 - Yacheero's UMBERTO UNICO (Grand Mollis Armani - Odette Hanired del Rio Bianco)
BLACK FEMALES
Baby class:
Vp.1 - GISA v. Hohenzollern (Chester v.d. Topferstadt - Carisma v. Hohenzollern)
Youth class:
Vg.1, JugendSiegerin - DUNJA v. Markischen Leo (Artur v. Markischen Leo - Fiene Hellfire)
Vg.2 - PUPPY v. Sudharz (Akandor v. Schloss Tenneberg - Fatima v. Sudharz)
Vg.3 - NIKITA v. Residenzschloss (Sanramiro v. Residenzschloss - Chiesa Halit Pasa)
Vg.4 - ALEA v. Pinienberg (Ataraxie's Casanova - Draga Lazodobi)
Intermediate class:
Exc.1, CAC - NIKITA Elite House (Oksamit de Grande Vinko - Indhira Elite House)
Open class:
Exc.1, res.CAC - FELICIA v. Lehmannsfelsen (Dobergaarden Forever Athos - Donnakaren v. Lehmannsfelsen)
Exc.2 - DESTINY v. Schloss tenneberg (Bentley s Mysa Hersones - Contessa v. Residenzschloss)
Exc.3 - OSIRIS v. Sudharz (Index v. Hellerwald - Fatima v. Sudharz)
Exc.4 - DRAGA Lazodobi (Nibbio del Diamante Nero - Gina Esporai)
Vg. - CHICA v. Schloss Tennebergg (Sanramiro v. Residenzschloss - Rina v. Residenzschloss)
Vg. - JAMAICA v.d. Horringhauser Hoh (Sensei di Campovalano - Ardens Chili)
Working class:
Exc.1 - ROMA v. Silverkrohn (Leo v. Markischen Land - Miss Mystique v. Silverkrohn)
Exc.2 - BABETTE v. Markischen Leo (Forest Hellfire - Nancy)
Veteran class:
1st place - FLEUR v. Sudharz (Russkaja Mechta Andor Absolut - Bounty v. Sudharz)
BROWN FEMALES
Youth class:
Vg.1, JugendSiegerin - DARK CHOKOLADE Beauty Bona (Pride of Russia Urano - Get to the Point Galliope)
Intermediate class:
Exc.1, CAC - Dobergaarden Forever PENNY LOU (Toscano del Diamante Nero - Dobergaarden Forever Aicha)
Champion class:
Exc.1, res.CAC - NELLIFER v.d. Tidianshohle (Kontessina Keks - Independence v.d. Tidianshohle)