judge: Avi Marshak (Israel)
BLACK MALES
Baby class:
Vp.1 - AWACS-AROW del Djoro
Vp.2 - DOBELIX Shadow of the Darkness (Savon del Mediano - Nero Diavolo Bella)
Puppy class:
Vp.1 - JORKY JORK Black Novak (Maxim di Altobello - Punk Pink Black Novak)
Vp.2 - J-BRIK Black Novak (Maxim di Altobello - Punk Pink Black Novak)
Youth class:
Exc.1, YOUTH CLASS WINNER, YOUTH CLUB WINNER - RIKER Betelges (Obi Wan Kenobi de Grande Vinko - Zora Betelges)
Exc.2 - ZORDAN Sawages (Obi Wan Kenobi de Grande Vinko - Borana Sawages)
Exc.3 - KANN Sawages
Exc.4 - ZEBULON Sawagens (Obi Wan Kenobi de Grande Vinko - Borana Sawages)
Intermediate class:
Exc.1, CAC - BAFF
Open class:
Vg.1 - GERD Sawages (Elixir della Ninfa Nobel - Alabama Sweat Home)
Champion class:
Exc.1, CAC, CLUB WINNER, BOB - OBI WAN KENOBI de Grande Vinko (Leo v. Markischen Land - Gekata de Vinko iz Doliny Dalmenov)
Exc.2, res.CAC - V'FIRAM VIRUS of Telepa (F'Hiram-Abif Royal Bell - Janis Joplin od Telepa)
Honour class:
Exc.1, CAC - CROY Best of Island (Raul Best of Island - Storm Best of Island)
BROWN MALES
Open class:
Exc.1, CAC, CLUB WINNER - CORTEZ Royal Power (Croy Best of Island - Farra Best of Island)
Exc.2, res.CAC - GOLIATH Sawages (Elixir della Ninfa Nobel - Alabama Sweat Home)
Exc.3 - RED RUSTER Black Novak (Questo Betelges - Mercy del Nasi)
Exc.4 - JONN del Nasi (Red Rascal del Fiorsilva - Gloria del Nasi)
Veteran class:
Exc.1 - POWER PLAYBOY od Telepa (Eko Royal Bell - Janis Jopplin od Telepa)
BLACK FEMALES
Puppy class:
Vp.1 - CINDY CRAFORD od Telepa (Indio di Perlanera - Aphrodite Tina Aurora od Telepa)
Vp.2 - JOLLA JOLY Black Novak (Maxim di Altobello - Punk Pink Black Novak)
Youth class:
Exc.1, Youth Class Winner, Young Club Winner - DESTINY Royal Power (Purgajs Porsche di Altobello - Farra Best of Island)
Exc.2 - JENNA Sawages (San Ramiro v. Residenzschloss - Alabama Sweet Home)
Exc.3 - KALINA Sawages
Exc.4 - ELLY ELINE Black Novak (Obi Wan Kenoni de Grande Vinko - Ruby Rosa Black Novak)
Vg. - FIA FABULA
Open class:
Exc.1, CAC, CLUB WINNER - FREYA Betelges (Ale'Alamos del Citone - Galilea Betelges)
Vg.2 - TEYA TROYA Black Novak (Obi Wan Kenibi de Grande Vinko - Marcy del Nasi)
Vg.3 - Angelicus CARISMA
not judged - PUNK PINK Black Novak (Fedor del Nasi - Lowa Lotos Black Novak)
Working class:
Exc.1, CAC - APHRODITE TINA AURORA od Telpa (V'Firam-Virus od Telepa - Thamar Tara od Telepa)
BROWN FEMALES
Puppy class:
Vp.1 - JUST JOKE Black Novak (Maxim di Altobello - Punk Pink Black Novak)
Vp.2 - CAMPARI C.C. od Telepa (Indio di Perlanera - Aphrodite Tina Aurora od Telepa)
Youth class:
Exc.1, Youth Class Winner, Junior Winner, BOS - INDYANA of Konlight (King Best of Island - Gray Best of Island)
Exc.2 - CIMET Shadow of The Darkness (Livonija Baron Ink Indigo - Nero Diavolo Bella)
Exc.3 - MOCCA of Blackmagic Land (Vertigo of Blackmagic Land - Karma Best of Sea)
GROUPS
Pairs:
1 - OBI WAN KENOBI de Grande Vinko & FREYA Betelges
2 - CROY Best of Island - & DESTINY Royal Power
3 - V'FIRAM VIRUS od Telepa & APHRODITE TINA AURORA Od Telepa
Breeders:
1 - Black Novak